Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/2022.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Co to jest copywriting? | Reklama internetowa

postheadericon Copywriting

  • Czym jest copywriting?

Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi na myśl to hasła reklamowe. Wielu ludziom to zajęcie kojarzy się to jedynie z tworzeniem napisów typu: „Kup nowe…” oraz „Promocja”. Nie dziwi więc przekonanie, że każdy swobodnie mógłby się tym zajmować. A jaka jest prawda?
Wikipedia wspomina o francuskim określeniu dla stanowiska copywritera: concepteur-redacteur, co oznacza pomysłodawcę – redaktora. I tu już należałoby się zastanowić, bo już sama nomenklatura wyznacza konkretne oczekiwania wobec pracownika.
W Polsce nadal funkcjonuje tylko angielskie określenie „copywriter”, ponieważ brakuje odpowiednika. Próby spolszczenia, jak na przykład:  specjalista ds. tekstów reklamowych, nie przyjęły się w agencjach reklamowych.
Próbując zdefiniować czym konkretnie zajmuje się copywriter, należy wyjść od „słowa” – jako takiego, bo copywriter zajmuje się konkretnie słowem – wypowiadanym, czy pisanym, które jest głównym źródłem komunikacji. Zadaniem copywritera jest dobór najlepszych, najskuteczniejszych słów i ułożenie tekstu z ich wykorzystaniem. Copywriting jest zatem sztuką pisania dobrych tekstów. Mogą to być teksty reklamowe, ofertowe, informacyjne, czy w innej, dowolnej formie.

  • Czym jest SEO copywriting?

Jest to odmiana copywritingu. Polega na tworzeniu tekstów wartościowych merytorycznie, ale uwzględniających konkretne słowa kluczowe. Służy  bezpośrednio jako bardzo skuteczny element wspomagający pozycjonowanie stron internetowych.